Agnes Slott-Møller - Forarbejde til maleriet Ribold og Guldborg, 1902
Pris: 4.000 DKKAgnes Slott-Møller, f. København 1862, d. på Løgismose ved Assens 1937.
Agnes Slott-Møller tilhørte den første generation af kvinder, der trådte ud af de sædvanlige rammer for et borgerligt kvindeliv. Både privat og i sit arbejde udlevede hun litteraturkritikeren Georg Brandes' tanker om at lade det enkelte menneske stå til ansvar for sig selv og sin verden. Således tog hun selv hånd om sin uddannelse til kunstner i en tid, hvor kvinder endnu ikke havde adgang til Kunstakademiet i København, datidens eneste officielle kunstuddannelsesinstitution. Hun var en stærk, målrettet og handlekraftig kvinde, der ikke lod sig standse af småtskårne konventioner, men satte sig ambitiøse mål: Med sin kunst ville hun være med til at genrejse den nationale stolthed.
Hun var sammen med ægtefællen Harald Slott-Møller medstifter af Den frie Udstilling i 1891 og de var nære venner med førende kulturradikale personligheder som Georg Brandes, Emil Hannover og Johan Rohde. Agnes Slott-Møller malede især motiver fra danske folkeviser, men hendes historiemalerier mødte stor modstand og kritik og var i opposition til den herskende naturalisme i dansk kunst. I 1907 lagde kunstnerparret Slott-Møller sig ud med Fynboerne og de blev efterhånden mere og mere isoleret i dansk kunstliv.
Om maleriet "Ribold og Guldborg"
Ribold og Guldborg er en dramatisk kærlighedshistorie med tragisk udgang. Ribold bejler til skønne Guldborg, han fortæller om fjerne lande, hvor sorgen aldrig skal kunne nå dem, om hun blot vil følge ham derhen. Ribold sætter hende op bag sig på hesten og rider bort med hende. Men undervejs møder de Guldborgs morbroder, der genkender hende, og kampen er ikke til at undgå.
6328
Kunstner: Agnes Slott-Møller
Titel: Forarbejde til maleriet Ribold og Guldborg
Datering: 1902
Teknik: Olie og kul på lærred
Usigneret
Lærred: 86 X 64 cm.
Ramme: 88 X 66 cm.
Indramning: Håndforgyldt træramme med afstandslist til glas
Værket kan afhentes eller leveres
Levering: 600 DKK
For bestilling af værket eller yderligere information bedes du kontakte Kunstonline.dk / For ordering the artwork or further information please contact Kunstonline.dk
info@kunstonline.dk
Betaling sker via netbank / Payment is made via Internet banking
Konto 2376 - 5905609868
Fortrydelsesfristen for onlinehandel er 14 dage