BØGER . - Anne Marie Carl-Nielsen
Pris: Vejl. pris 299,95 krANNE MARIE CARL-NIELSEN
Af Emilie Boe Bierlich og Anna Manly (red.)
Med bidrag af:
Amalie Smith
Emilie Boe Bierlich
Peter Nørgaard Larsen
Elisabeth Toubro
Kirsten Justesen
Mathias Kryger
Allan van Hansen
Rune Frederiksen
Michael Fjeldsøe
Udgivet 7. oktober 2021
216 sider, rigt illustreret
Forlag: Strandberg Publishing
Markant billedhugger får endelig den plads, hun fortjener
ANNE MARIE CARL-NIELSEN er bogen bag udstillingen af samme navn, der åbner på Glyptoteket den 7. oktober 2021. Bogen – og udstillingen – sætter fokus på Danmarks mest betydningsfulde kvindelige billedhugger Anne Marie Carl-Nielsen (1863–1945). Anne Marie Carl-Nielsen kæmpede for kunstnerisk anerkendelse og for kvinders ret til uddannelse og karriere. Hun var internationalt anerkendt for sine skulpturer, men hun har ikke efterfølgende fået den plads i kunsthistorien, som hun fortjener. Det rådes der nu endelig bod på.
En progressiv og succesfuld kunstner
Anne Marie Carl-Nielsen var ikke bare progressiv på egne vegne. Hun kæmpede også for kvinders adgang til Kunstakademiet og deres ret til at udstille i en tid, hvor det var vanskeligt for kvinder at få en akademisk uddannelse og karriere på lige fod med deres mandlige kolleger. Derudover var hun medstifter af Kvindelige Kunstneres Samfund.
Som den første kvindelige billedhugger nogensinde fik Anne Marie Carl-Nielsen bestilling på at opføre en rytterstatue af en konge og bronzeporte til en domkirke; to af fagets mest prestigefyldte opgaver. Selvom mange har set rytterstatuen af Christian 9. på Christiansborg Ridebane eller har gået ind ad bronzeportene i Ribe Domkirke, kender de færreste i dag Anne Marie Carl-Nielsen. Men i sin samtid var hun en eftertragtet og succesfuld kunstner, der udstillede og blev præmieret på store udstillinger i ind- og udland.
Anne Marie Carl-Nielsen var gift med komponist Carl Nielsen. I bogen får man bl.a. et indblik i det berømte kunstnerpars liv, som var en balanceakt mellem kunst og kærlighed. Hun var ofte væk fra hjemmet i lange perioder. Når Carl Nielsen var med på rejserne, blev børnene sat i pleje, og når ægteparret var adskilt, blev hans utålmodighed omsat til utroskab.
I bogen ANNE MARIE CARL-NIELSEN udfolder anerkendte kunstnere og forskere Anne Marie Carl-Nielsens liv og værk. Bogen indeholder essays, analyser, kunstværker og en grafisk novelle foruden et udvalg af Anne Marie Carl-Nielsens egne breve. Bogen er rigt illustreret med historiske fotografier, nyoptagelser af Anne Marie Carls-Nielsens værker og originale kunstnerbidrag fra to af Danmarks mest markante nulevende billedhuggere, Elisabeth Toubro og Kirsten Justesen samt fra forfatter og billedkunstner Amalie Smith og tegneserietegner Allan van Hansen.
Bogen er redigeret af postdoc-stipendiat og kurator Emilie Boe Bierlich og museumsinspektør Anna Manly – begge fra Glyptoteket.
Strandberg Publishing A/S
Klareboderne 3
1115 København K
strandbergpublishing.dk
Bemærk, bogen kan ikke købes hos kunstonline.dk
For bestilling af værket eller yderligere information bedes du kontakte Kunstonline.dk / For ordering the artwork or further information please contact Kunstonline.dk
info@kunstonline.dk
Betaling sker via netbank / Payment is made via Internet banking
Konto 2376 - 5905609868
Fortrydelsesfristen for onlinehandel er 14 dage